Minst 54 människor i Gaza har dödats i israeliska attacker under lördagen, uppger Gazas civilförsvarsmyndighet på kvällen.
– Antalet kommer sannolikt att stiga eftersom bombningarna fortsätter, säger myndighetens talesperson Mahmud Bassal.
Gazas Hamaskontrollerade hälsodepartement uppgav på lördagseftermiddagen att minst 90 människor dödats i det palestinska området under de senaste två dygnen. Bland dem finns minst 11 människor som dödades i ett tält i kustområdet Muwasi som Israel har pekat ut som ett humanitärt område.
Israel bröt vapenvilan med Hamas den 18 mars på grund av oenighet om nästa fas i den då rådande vapenvilan. Minst 1 783 människor har sedan dess dödats i Gaza, enligt hälsodepartementet.
Sammanlagt har nu minst 51 157 människor dödats i Gaza sedan kriget bröt ut som en följd av Hamas terrorattack den 7 oktober 2023. I den attacken dödades 1 281 människor, merparten av dem civila.