Det går bra för publikfavoriterna i US Masters. Rory McIlroy stod för dagens comeback och Bryson DeChambeau slåss också i toppen. Här är nattens snackisar på Augusta National.
+ Comebacken
Rory McIlroy avslutade torsdagen blytungt med två sena dubbelbogeys, men visade en imponerande styrka när han tog sig tillbaka till tätstriden.
66 slag var fredagens bästa runda och än lever nordirländarens hopp om att äntligen vinna den gröna kavajen.
– Jag var så frustrerad i går kväll (efter första rundan), säger McIlroy, som delar tredjeplatsen.
– Jag fick bara påminna mig själv om att jag hade spelat bra golf och att jag inte skulle låta två dåliga hål få bestämma narrativet för resten av veckan.
+ Publikfavoriten
Bryson DeChambeau är en golfspelare i världsklass med två US Open-titlar under bältet. Men det är tack vare sin Youtube-kanal, med drygt 1,8 miljoner följare, som han har tagit sin popularitet till en helt ny nivå.
Den långtslående 31-åringen lockar ett stort åskådarfölje och har framkallat några av de ljudligaste publikvrålen under de första dagarnas spel på Augusta.
– Youtube-golf har fått mig att känna mig som ett barn igen. När jag började tänkte jag att det skulle bli mycket jobb, men när vi började med olika roliga utmaningar fick det mig att känna mig som en 11-12-åring som är ute med sina kompisar, säger DeChambeau, tvåa inför helgen.
+ Ledaren
Justin Rose ledde efter sin inledande 65-runda och leder fortfarande, trots att det "bara" blev 71 slag på fredagen. Engelsmannen vann US Open 2013, snuvade Henrik Stenson på OS-guldet i Rio 2016 och var världsetta i totalt 13 veckor under 2018–2019.
Nu drömmer 44-åringen om att få vinna Masters för första gången.
– Jag har varit en topp 10-spelare i världen i ett årtionde eller mer. Så ja, det är skönt att vara tillbaka i "mixen" och slåss om det till hundra procent.
+ Avskedet
Bernhard Langer hyllades av publiken på Augusta under det som blev karriärens sista Mastersrunda. 67-åringen hade sin yngsta son som caddie och klarade sånär kvalgränsen. Men en bogey på sista hålet, efter att parputten varit i hålkanten, gjorde att Langer slutade +3 och missade "cutten" med ett futtigt slag.
– Jag har så många underbara minnen från att spela den här golfbanan. Jag blev blixtförälskad i den när jag spelade min första runda här och hade lyckan att vinna här två gånger och komma tillbaka i många, många år, säger tysken som spelat Masters 41 gånger.