När polisen anlände till Campus Risbergska i tisdags blev man beskjuten. Därefter dröjde det ungefär en timme innan man påträffade den misstänkta gärningsmannen död inne i skolans lokaler.
– Jag är övertygad om att vårt agerande har påverkat händelseförloppet och avbrutit det dödliga våldet, säger Henrik Dahlström, kommenderingschef vid Örebropolisen på en presskonferens.
Henrik Dahlström säger att polisen inte i exakta minuter har klarlagt hur länge skjutandet pågick inne på skolan.
– Men vi har en ganska god bild av händelseförloppet som vi uppfattar det, säger han.
Han säger att polisen vet hur många skott som avlossades av gärningsmannen. Men eftersom det är en pågående förundersökning kan han inte svara exakt hur många det var.
Polisen har ännu inte i utredningsarbetet hittat något tydligt motiv till masskjutningen, enligt Henrik Dahlström.
– Vi har och kommer fortsätta jobba med full kraft för att klarlägga motivet och händelseförloppet, säger Henrik Dahlström.
Polisen arbetar även med att återlämna tillhörigheter som lämnats i skolan.
– Som ni förstår är det 17 000 kvadratmeter med 400 eller mer elever som lämnar i panik, det blir mycket att hantera, säger Henrik Dahlström.
Tio personer dödades i masskjutningen på Campus Risbergska i tisdags – sju kvinnor och tre män, alla från Örebro län. Även den misstänkte gärningsmannen är död.
– Det har varit en tung vecka, en vecka av sorg men också en vecka av beslutsamhet, säger Henrik Dahlström.