Minst tio handgranater hittades enligt polisen i en ryggsäck i Västra hamnen i Malmö under fredagskvällen. Ett stort område spärrades av, boende inrymdes och ett VMA utfärdades. Nationella bombskyddet har plockat isär handgranaterna och faran är nu över.
– Vårt VMA kommer att hävas här, så avspärrningarna kommer att minskas och förhoppningsvis kan alla boende och alla andra röra sig fritt i området, säger polisens presstalesperson Evelina Olsson till TT vid 22.15.
Hon vet inte "exakt antal" handgranater som Nationella bombskyddet tvingades hantera.
– Men man nämnde minst tio, säger Evelina Olsson.
En förundersökning om grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor har inletts, men ingen har gripits.
Polisen fick larmet om ett "misstänkt farligt föremål" i Västra hamnen strax före 18.30 på fredagskvällen. Och ganska snart bedömdes det röra sig om flera farliga föremål, varpå en stor insats inleddes. Ett större område spärrades av, såväl boende som verksamheter inrymdes, och nationella bombskyddet kallades till platsen.
Det utfärdades också ett så kallat VMA – viktigt meddelande till allmänheten – med en uppmaning till boende i området om att stanna inomhus och hålla sig borta från fönster, och avspärrningarna utvidgades.
Strax före klockan 20.00 var polisens bombtekniker på plats för att undersöka föremålet, och strax efter 22.00 var faran alltså över.