Mannen har pekats ut som våldskoordinator inom Foxtrotnätverket och är tidigare dömd till 18 års fängelse för grova brott. Nu åtalas han för mord på en 15-åring som sköts i huvudet på en sushirestaurang i Skogås 2023.
– Han är så pass involverad att han ska bedömas som gärningsman, säger åklagare Ida Arnell.
Under alias "Ghost" och "Ghost Worldwide" har den i dag 29-årige mannen från utlandet organiserat och styrt Foxtrots "utförare" i Sverige till att begå grova brott, enligt Arnell.
Förra året dömdes mannen – som greps i Grekland våren 2023 och utlämnades till Sverige – till 18 års fängelse för grova narkotikabrott och medhjälp till mordförsök. Då hade han koordinerat en skjutning i Sundbyberg utanför Stockholm 2021, där en man blev livshotande skadad.
Tre grova brott
På fredagen åtalades mannen för att ha legat bakom ytterligare tre grova våldsdåd: ett mord, ett mordförsök och ett fall av förberedelse till mord.
– I alla de här tre ärendena är det tidigare utförare som är dömda, och även så kallade möjliggörare, säger Ida Arnell, som anser att 29-åringen är att betrakta som en koordinator för våldsbrott högt upp i kedjan och nära kopplad till Foxtrotnätverket.
Mordet gäller en 15-årig pojke som sköts till döds med ett skott i huvudet inne på en sushirestaurang i Skogås söder om Stockholm i januari 2023. En jämnårig pojke är tidigare dömd för mordet och flera andra är dömda för inblandning.
Gängkonflikt
Dödsskjutningen kopplas till konflikten mellan Foxtrot och Dalennätverket och var enligt utredningen en hämnd för att 15-åringen skjutit mot ett bostadshus där en anhörig till Foxtrotledaren Rawa Majid bodde.
Skytten i Skogås följde instruktioner som han fick i chattar. Där var 29-åringen en drivande person och stod under planeringen i direkt kontakt med personen som gav den slutliga ordern om att gå in på restaurangen och döda 15-åringen, enligt åklagaren.
Mannen åtalas i första hand för mord och i andra hand för anstiftan till mord.
De andra två händelserna gäller planer på att mörda personer i Stockholmsområdet i januari och december 2022, däribland en rappare kopplad till Dalennätverket. Mannen åtalas även för synnerligen grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott.
Han nekar till brott.
– Han har inte uttalat sig över huvud taget, säger Ida Arnell.