Det blev en riktigt dyr påskfest i Jönköping för två ungdomar som parkerat på köpcentret Asecs parkeringsplats över natten. När de vaknade på söndagsmorgonen hade de fått parkeringsavgifter på 15 000 respektive 10 500 kronor, rapporterar P4 Jönköping.
I samband med den årliga motormässan samlas alltid tusentals människor på parkeringen för att festa. För att förebygga stök hade parkeringsavgiften i år höjts till hela 3 000 kronor per timme under natten.
– Jag köpte min bil för 20 000 och nu har jag fått en parkeringsfaktura på över 10 000 kronor. Jag kommer aldrig mer att åka till Jönköping, säger en av de drabbade ungdomarna till radion.
Festandet på parkeringen under påskaftonen var väldigt stökigt. Enligt polisen var det bland annat mycket fylleri, rapporterar lokala medier.