Den 22-åriga kvinna som mördades i Lessebo i maj förra året hade tidigare inför flera poliser berättat att hon utsatts för våldtäkt av sin pappa, men någon polisanmälan upprättades aldrig. Nu har åklagare inlett en förundersökning om misstänkt tjänstefel, rapporterar SVT Nyheter Småland.
– Det finns anledning att anta att poliser gjort sig skyldiga till brott mot rapporteringsskyldigheten, som finns beskriven i polislagens nionde paragraf, säger Nicklas Englund, chefsåklagare vid särskilda utredningar, till SVT.
Han understryker att utredningen har startats utifrån de uppgifter som kommit fram i medierapporteringen.
Kvinnans bror och föräldrar har åtalats som misstänkta för att ha mördat henne. Åklagaren beskriver det som ett hedersmord.