Nyligen konstaterade vi att SD backade i en opinionsundersökning. Men i förra veckans Demoskopundersökning går man fram något, medan Moderaterna tappar.
Demoskops opinionschef Johan Martinsson konstaterar att det inte går att utesluta ”att åtalet mot den tidigare säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm och den negativa medierapporteringen om detta har drabbat Moderaterna”. Det framstår som en till intet förpliktigande spekulation, eftersom inga frågor ställts om det specifikt i undersökningen. Opinionen går upp och ner, och olika undersökningar är också av olika kvalitet, rent vetenskapligt.
Men om det är något som mediernas enträgna arbete med Landerholmaffären gjort så är det att öppna upp en besvärande politisk attackväg mot Moderaterna. Eller snarare kanske bredda en befintlig: vänskapskorruption.