Inflödet av nödhjälp, som tillåts under den pågående vapenvilan i Gazakriget, gör att svält har kunnat undvikas på de flesta platser i området, enligt FN.
– Svälthotet i stort har undvikits, säger Tom Fletcher, chef för FN:s organ för katastrofhjälp Ocha, efter ett tvådagarsbesök i det krigshärjade Gaza.
Hundratals lastbilar med nödhjälp har dagligen kört in i Gaza, alltsedan vapenvilan inleddes den 19 januari. Det har lett till att nivåerna av svår hunger minskat kraftigt, enligt Fletcher.
Men han varnar för att svälthotet kan återkomma snabbt om vapenvilan kollapsar.
I nuläget pågår den sex veckor långa första fasen av den framförhandlade vapenvilan mellan Israel och terrorstämplade Hamas, som styr i Gaza. I linje med överenskommelsen tillåter Israel 600 lastbilar med nödhjälp dagligen, vilket gör stor skillnad för civilbefolkningen vars tillgång till mat, medicin och andra varor i princip varit strypt.
Under den pågående fasen, som också innefattar att Hamas släpper gisslan och Israel fängslade palestinier, ska parterna förhandla om nästa fas – en process som beskrivs som mycket svår.
Tom Fletcher beskriver förhållandena i Gaza som "fruktansvärda" med utbombade och pulveriserade områden. Han understryker att de drygt två miljoner invånarna där fortfarande är hungriga och att mer hjälp behövs, i synnerhet tält då vinter råder och de flesta Gazabor har tvingats fly från sina hem.