Gaston Bachelards bok ”Lågan av ett ljus” är en vördnadsfull filosofibok. Med en enkel utgångspunkt i vår förundran för en ljuslåga närmar sig Bachelard ödmjukt tillvarons mysterium. Den finns nu utgiven av Bokförlaget Faethon, med översättning av Hans Johansson.
För den franske filosofen Gaston Bachelard var poesin en väg till förståelse. Till skillnad från vetenskapens kunskapssökande handlar poesin inte om att cementera verkligheten och därefter förstå den. I förnuftets ställe satte Bachelard fantasin, som är aktiv snarare än reaktiv i sin relation till världen.
Utöver poesins kontrast till vetenskapen var en annan fråga som uppehöll Bachelard elementen. De fyra elementen har en speciell roll i människans föreställningsvärld och agerande. I allt från vattnet på barnets huvud till jorden som strös över den döde är de närvarande. Ett element som särskilt fångar oss är elden. Intressant är att elden både kan symbolisera godhet och ondska – vi liknar gärna vårt inre liv vid en brinnande låga, men det är också i elden saker och ting förvandlas till aska. Eldens destruktiva kraft har gett upphov till föreställningar om helvetets beskaffenhet.