En kvinna är död och fem personer har skadats i en knivattack vid Russel Square i centrala London, uppger polisen, som utreder om dådet kan ha terrorkoppling. Det är oklart hur allvarligt skadade de fem personerna är.
Londonpolisen skriver i ett pressmeddelande att ”terrorism är en möjlighet som utreds i det här läget” av utredningen.
Larmet kom till polisen klockan 22.33 lokal tid om att en man med kniv skadade människor vid torget. Sex minuter senare kunde en man gripas efter att poliser använt elchockvapen.
Fler polispatruller finns på plats för att ge trygghet till oroliga människor och avspärrningen runt platsen har utökats, rapporterar BBC från platsen. Tält ska ha rests vid sidan av parken för att polisens tekniker ska kunna arbeta.
En av de skadade uppges vara amerikan.
Händelsen inträffade bara timmar efter att myndigheter meddelat att antalet beväpnade poliser i staden ska öka efter de senaste terrorattackerna i Europa, skriver CNN.
Russel Square ligger i centrala London, nära University of Londons huvudbyggnader och The British Museum. Området är populärt bland turister, skriver CNN.
(TT)