Trafikverket om tågkaoset: Ha förtröstan

Snart påsk men den som vill ta tåg till och från svenska fjällen får vackert vänta på Trafikverkets planering. Arkivbild. Foto: Jessica Gow/TT


Fem veckor innan påsk går det fortfarande inte att köpa tågbiljetter till och från fjällvärlden eller mellan Stockholm och Göteborg. Orsaken är att Trafikverket inte är klara med sin planering för banarbeten.

– Otroligt frustrerande, säger SJ:s presskommunikatör Martina Nord.

Senast 18 veckor innan ska Trafikverket meddela järnvägsbolagen sin planering för banarbeten. Detta har avtalats ner till 13 veckor men av olika anledningar har de inte lyckats med det heller.

Redan prenumerant? Logga in för att läsa vidare
Vill du också läsa politiskt oberoende (på riktigt) ledarartiklar och klassisk inrikes- och utrikesjournalistik utan politisk färgning eller överdrifter?
Tidsbegränsat introduktionserbjudande, endast 1 krona första månaden utan att binda dig! Bara 199 kronor i månaden därefter. Säg upp när du vill!