På torsdagen såldes årets allra första majblomma traditionsenligt på slottet, till drottning Silvia som är majblommans högsta beskyddare. Det var startskottet för årets majblommeförsäljning.
Det var Yossef och Alice från klass 2-3 C i Barkaby skola utanför Stockholm som fick sälja majblommor till drottningen i Prinsessan Sibyllas våning på Kungliga slottet.
Drottningen tackade dem för att de är goda föredömen, som visar att barn kan engagera sig för barn som har det svårt.
– Det är en av mina älsklingsorganisationer, måste jag säga. Sedan 1907 har man sålt majblommor, det är fantastiskt.

Drottningen tillsammans med Yossef och Alice från Barkarby skola i Prinsessan Sibyllas våning, Kungliga slottet. Foto: Henrik Garlöv/Kungahuset.se
Sin första majblomma köpte drottningen 1977, samma år som kronprinsessan Victoria föddes.
I år har hon flera barnbarn att köpa majblommor till. Hon valde en sort utan nål:
– Det känns säkrare, naturligtvis. De kan ha den på mössan eller i västen, sade drottning Silvia.

Elina Hall från Göteborg vann Majblommans designtävling 2018. Bild: Pressbild
Efter besöket hos drottningen fick skolbarnen sälja majblommor till Hovets personal.
Blomman, som är guldgul och svart med en pärlemorfärgad prick, är inspirerad av ”sommarens gulligaste flygfä”, humlan, och designades av 12-åriga Elina Hall från Göteborg.