Trafikkaos med långa köer befaras norr om Oslo i flera dagar, efter ett stenras över motorvägen E6. Stora delar av ett fjäll kan behöva sprängas bort. Och lita inte på Google Maps, råds bilisterna.
Efter raset tror myndigheterna att ett mindre berg sitter löst.
– Vi misstänker att fjället har lossnat där bak, den delen vi inte kan se. Och då är det oklart hur mycket som måste sprängas bort, sannolikt en hel del, säger Barbro Evensen Venhagen vid myndigheten Vegtrafikksentralen till NRK.
Det var tidigt på lördagen som stora stenar föll ned över motorvägen vid Morskogen, ett tiotal mil norr om den norska huvudstaden. Ingen skadades men vägen är nu helt stängd, och all trafik leds om. Det innebär rejäla störningar just när många norrmän vill resa till och från skidbackar och andra vinternöjen.
– Det kan stå stilla långa stunder. Ladda eller tanka fullt, ha varma kläder och inte minst dryck och något att äta med er, råder Evensen Venhagen bilisterna.
Hon förklarar också att Google Maps och andra karttjänster inte hänger med i de tillfälliga omläggningarna, utan manar alla att endast följa Vegtrafikksentralens ruttanvisningar.