Ryssland ökar sin aktivitet längs gränsen mot Finland och stresstestar Nato. Det varnar Vesa Virtanen, chef för finländska försvarsstaben, för i en intervju med tyska Die Welt.
Den 58-årige generallöjtnanten säger att Ryssland bygger ny militär infrastruktur längs gränsen mot Finland, och att ryssarna – så snart det är möjligt – kommer att placera fler soldater där.
– När Ryssland är färdigt med Ukraina, det vill säga, när de kan dra tillbaka sina styrkor från den ukrainska gränsen, så kommer de att komma till vår gräns, säger Virtanen.
Liknande uppgifter har tidigare kommit från finländska underrättelsetjänster, bland annat så sent som i januari, rapporterar Iltalehti.
Enligt Virtanen testar Ryssland konstant gränserna för Natos artikel 5, som innebär att medlemmarna i alliansen är skyldiga att hjälpa ett angripet Natoland.
– Ryssland har testat artikel 5 hela tiden med massmigration, cyberattacker, gps-störningar och informationsanfall och desinformationskampanjer, säger han.
Med det sagt ser inte Virtanen någon akut fara för ett nytt ryskt anfall inom Europa.
– Det är väldigt osannolikt, men fortfarande möjligt. Vi blev överraskade 2022 vid den fullskaliga invasionen, säger han och syftar till Rysslands anfall mot Ukraina.
Finland gick med i Nato i april 2023.