Leksands målvaktstalang Marcus Gidlöf är på väg att ta Djurgården till SHL. Regeln som möjliggjort inhoppet får stark kritik – men det finns inga planer på slopa den. "Det finns inga inskickade förslag att ändra denna regel till nästa säsong", skriver förbundets tävlingschef Magnus Mårtensson i ett mejl.
Leksandsmålvakten Marcus Gidlöf storspelade och höll nollan mot AIK när Djurgården skaffade sig matchboll i SHL-kvalet i tisdags.
På fredagskvällen kan Djurgården säkra en SHL-comeback – kanske med Gidlöf mellan stolparna.
AIK:s succétränare Roger Melin rasade över låneregeln och sade till Aftonbladet:
– Det är en skandal. Det sjukaste jag har varit med om.
"Form av dopning"
Han får medhåll av experter och krönikörer. SVT:s expert Jonas Andersson kallar det för "en pissregel" och Aftonbladets krönikör Tomas Ros skriver att "systemet har blivit en form av dopning".
Svenska ishockeyförbundets tävlingschef om kritiken:
"Om det finns en kritik hos våra föreningar kring regelverket så för vi en dialog med dem tillsammans med våra ligaorganisationer", skriver Magnus Mårtensson i ett mejl till TT.
Regeln som tagit Gidlöf till Djurgården kom till på 90-talet för att ge unga målvaktstalanger som inte får speltid i högre serier chansen att spela i lägre serier.
Men JVM-målvakten Gidlöf har spelat 17 matcher i SHL under sin genombrottssäsong och kom till Djurgården dagarna innan finalserien startade. Matchen häromkvällen var hans debut i låneklubben – när kvalet är över åker han hem till Leksand igen där hans kontrakt löper vidare över nästa säsong.
Använts vid skador
Lag har utnyttjat regeln för att täcka upp när de drabbats av skador på ordinarie målvakter – som Djurgården för två år sedan då Jesper Myrenberg lånades in från Linköping sedan Carl Lidbom skadats inför kvalfinalen mot Modo.
Men Djurgårdens ordinarie målvakter Hugo Hävelid och Viktor Andrén är friska.
Även Brynäs har i SM-finalserien mot Luleå plockat in en lånemålvakt då Ludvig Persson är skadad.
Finländske Frans Tuohimaa, 33 år, OS- och VM-guldmedaljör, var nära att ta Södertälje till hockeyallsvenskans final på bekostnad av Djurgården.
Nu har han plockats in av Brynäs och byttes in i den andra SM-finalen då han spelade halva matchen.