Elin Rubensson är tillbaka i BK Häcken efter ett omvälvande år. Under hösten drabbades 31-åringen av ett missfall.
– Det kommer alltid vara en sorg, säger mittfältsstjärnan.
I fjol lämnade Elin Rubensson BK Häcken för Houston Dash i USA – hennes första utlandsäventyr i fotbollskarriären.
Men det tvååriga kontraktet fullföljdes aldrig och efter nio månader flyttade 31-åringen hem, efter en jobbig höst.
– Jag var först gravid och spelade ett par matcher men mådde inte jättebra. Sen bestämde man sig för hur framtiden ska vara, och man hinner tänka mycket om hur det ska se ut. Men sen vändes allt upp och ned.
"Väldigt osäkert"
I vecka tio drabbades hon av ett missfall.
– Jag tror det blev extra tufft att det hände när det hände. Det var precis innan vi skulle flytta hem och allt blev väldigt osäkert helt plötsligt.
En vecka innan hon, hennes make Filip och sonen Frans skulle flyga hem till Sverige tvingades Rubensson till operation. Frågor som "vad händer nu?" cirkulerade.
– Men vi fick jättebra stöd och jag känner att det blev väldigt bra till slut.
Efter flytten till Göteborg och tryggheten i Sverige har de gått vidare och kan fokusera framåt, säger hon.
"Alltid vara en sorg"
– Sen kommer det alltid vara en sorg och man kommer undra hur det kunde ha blivit. Men jag har också fått en förståelse för att det tyvärr är ganska vanligt att drabbas av missfall. Och det har varit skönt att prata om det och dela med sig för att många har gått igenom samma sak.
Även om utlandsäventyret inte blev som det var tänkt är Rubensson glad över att ha testat. Och nu är hon tillbaka i Häcken.
– Mycket är sig likt, men spelarmaterialet är lite annorlunda.
– Vi har Sveriges bästa fotbollsspelare på Hisingen just nu, även några från utlandet. Och med den konkurrensen höjer vi varandra.
"Revanschsugna"
Hittills har mittfältaren inte spelat någon match med sin nygamla klubb på grund av en känning i höften. Men hon väntas bli en nyckel i jakten på det där SM-guldet de har varit så nära – men inte nått.
– Vi har tränat hårdare under försäsongen och lagt in en växel till. Jag tror alla är trötta på att komma tvåa.
Så sent som 2023 tilldelades hon Diamantbollen och genom åren har hon varit en konstant i landslaget. En comeback i Blågult lockar också.
– Jag tar det dag för dag nu och försöker bli hel och frisk och spela mycket matcher, så får vi se. Sen är det såklart att det kommer ett EM i sommar som hade varit häftigt att spela, säger Rubensson.