För första gången har en opinionsundersökning placerat högerpartiet Reform UK, som leds av Nigel Farage, före de två etablerade Tory- och Labour-partierna som har dominerat brittisk politik i mer än ett sekel.
Även om opinionsinstituten har olika uppfattningar om betydelsen av den senaste undersökningen är de överens om att Reform UK, med sitt uttalade mål att krossa det Konservativa partiet, har vänt upp och ner på de gamla normerna i brittisk politik.
– Det här är en trend i hela västvärlden. I Europa tror jag att det är en trend som är starkt kopplad till dåliga ekonomiska resultat, säger Anand Menon, professor i europeisk politik och utrikespolitik och chef för tankesmedjan UK in a Changing Europe, till Epoch Times.