Bilden börjar klarna av hur det gick till när koranbrännaren Salwan Momika sköts till döds i en bostad i Södertälje i slutet av januari.
– Jag upplever att vi har händelseförloppet ganska klart för oss, säger åklagare Rasmus Öman.
Sent på kvällen den 29 januari sköts en man till döds i en lägenhet i Södertälje. Dagen efter stod det klart att den skjutne var koranbrännaren Salwan Momika.
Samma dag, den 30 januari, skulle Stockholms tingsrätt meddelade dom i det mål där Momika, tillsammans med en annan man, stod åtalad för hets mot folkgrupp i samband med att de två bränt koraner sommaren 2023.
Bara timmar efter dödsskjutningen greps och anhölls fem män misstänkta för inblandning i mordet. Alla fem släpptes dock dagen därpå.
Åklagare Rasmus Öman säger att misstankarna mot de fem fortfarande kvarstår.
– Vi väntar på några avslutande åtgärder som ska göras innan jag kan ta ställning till huruvida misstankarna kan skrivas av.
Det finns inte någon ny person som är delgiven misstanke eller som är frihetsberövad.
Öman säger att det pågår ett intensivt utredningsarbete.
– Polisen arbetar på och vi håller fortfarande på att samla in information. Jag upplever att vi har händelseförloppet ganska klart för oss men jag kan inte gå in i närmare detalj på vad det är, säger Rasmus Öman.