Ryssland är redo att diskutera en tillfällig vapenvila om det sker framsteg mot en slutgiltig överenskommelse om fred i Ukraina, uppger ryska källor. Bland annat kräver man en överenskommelse om vilka länder som kan bidra till en fredsbevarande insats i Ukraina.
Enligt källorna diskuterades frågan i samtalen mellan Ryssland och USA som hölls i Saudiarabien i februari.
För att Ryssland skulle gå med på en tillfällig vapenvila kräver landet att det finns en tydlig uppfattning om ramverket för en slutgiltig fred, enligt två källor. En annan källa uppger att Ryssland kommer att kräva särskilt att parametrarna för hur ett eventuellt fredsbevarande uppdrag ska utformas är etablerade, däribland en överenskommelse om vilka länder som medverkar.
Tidigare har Ryssland sagt att landet inte kommer acceptera att Natoländers styrkor finns på plats i Ukraina. Enligt källor skulle dock länder som Kina, som enligt Ryssland hållit sig neutrala i kriget, kunna ha militär i landet. Kina har däremot kritiserats av länder i väst för hur landet förhållit sig till Ukrainakriget.
Uppgifterna kommer medan USA och Ukraina planerar att mötas nästa vecka i Saudiarabien för de första direkta samtalen sedan USA:s president Donald Trumps urspårade möte med sin ukrainske motsvarighet Volodymyr Zelenskyj i Vita huset.
Enligt USA:s Mellanösternsändebud Steve Witkoff är målet för mötet att komma fram till "ett ramverk för en fredsöverenskommelse och en initial vapenvila".
Kreml har än så länge inte kommenterat uppgifterna.