Det har stormat kring Manchester United – och nyligen lämnade stjärnan Marcus Rashford. Klubblegendaren Peter Schmeichel försvarar beslutet.
– De som bara spelar i United för att “casha in”, dem vill vi inte ha.
Den förre stormålvakten Peter Schmeichel är inte bara en Manchester United-ikon utan även supporter till den engelska fotbollsklubben sedan ung ålder. Något som är tydligt i den nya dokumentärfilmen i två delar om dansken.
– Som så många supportrar mår jag inte bra kring situationen. För så som klubben mår nu, så brukade det inte vara, säger 61-åringen till TT.
I oktober sparkades Erik ten Hag och ersattes med Viktor Gyökeres succétränare i Sporting Lissabon, Rúben Amorim.
– Jag tycker om Rúben. Han visar att han är redo att sätta emot och han är bra på att kommunicera. Men han kan kanske vara lite för ärlig emellanåt.
"Han kommer lära sig"
Nyligen sade portugisen exempelvis att årets upplaga kan vara "det sämsta laget i Manchester Uniteds historia".
– Jag säger inte att han har gjort något fel, men han kan ha skapat små problem för sig själv som dyker upp när han pratar med media. Men nu har vi någon som vet precis vad han vill och det är viktigt.
Amorim har även gjort klart att en tydlig vilja att spela för United måste finnas. Något som för några dagar sedan resulterade i att anfallaren Marcus Rashford lånades ut till Aston Villa, efter att ha stått utanför truppen en längre tid.
"Måste ha en stor vilja"
Schmeichel belyser att det är viktigt att man agerar om en spelare vill bort.
– Då ska man inte vara kvar. Alla som kommer hit måste ha en stor vilja att spela varje minut för den här klubben, och det ska synas ute på planen. Så de som inte visar det, utan bara spelar i United för att “casha in”, dem vill vi inte ha.
I dokumentären, som har premiär på söndag på SkyShowtime, görs återblickar i målvaktens framgångsrika karriär.
"Rensade skallen"
Man får även ta del av Schmeichels musikaliska talang – både på gitarr och piano. Ett intresse som har varit till stor hjälp under karriären.
– Efter matcher kunde jag komma hem och sätta mig i mitt garage och spela 24 timmar om dygnet om jag ville, utan att någon stördes. Det rensade skallen och gjorde mig redo för nästa dag, nästa match.
Han tog pianolektioner varje tisdag.
– Det var något jag verkligen tyckte om. Och folk brukade säga att jag inte var mentalt frisk ute på planen, men detta gjorde att jag kunde hålla mig lugn inombords.