Problemen hopar sig för TV 4:s långkörare ”Bingolotto”. Efter jul- och nyårshelgens strul med överbelastade appar och hemsidor har det även blivit fel i trycket på söndagens lotter, skriver Expressen.
På alla fysiska bingolotter som sålts till söndagens program anges fel starttid för programmet, klockan 18.30 i stället för 18 då sändningen inleddes. Det gjorde att flera spelare missade den första bingon, vilket har rört upp känslorna på sociala medier.
Nu ber ”Bingolotto” om ursäkt för ytterligare en miss.
– Jag vill beklaga att inte informationen har nått fram. Vi har gjort vårt yttersta, säger Mathias Skoglund, vd på Folkspel, till Expressen.
Folkspel meddelar dessutom att alla lotter fram till och med vecka nio kommer att vara feltryckta. Orsaken är beslutet i december att byta sändningskanal för ”Bingolotto” från Sjuan till TV4. Eftersom TV4 har ett avbrott för nyheterna klockan19 måste programmet starta en halvtimme tidigare.
Lotterna trycks ungefär tre månader i förväg.
Under uppesittarkvällen dagen innan julafton drabbades ”Bingolottos” app och sajt av överbelastning och många med digitala lotter kom inte åt dem på runt tre timmar.
Inför nyårsbingon gick ”Bingolotto” ut med att det blivit fel i trycket på vissa lotter, vilket innebar att lottköparna inte kunde registrera sin potentiella vinst via nätet. De var i stället tvungna att skicka in den fysiska lotten till Folkspel för kontroll.