loadingAlbert Einsteins brev författades i slutet av 1920-talet till kollegan Herman Müntz och kommer från en privat svensk samling. Foto: Stockholms Auktionsverk
Albert Einsteins brev författades i slutet av 1920-talet till kollegan Herman Müntz och kommer från en privat svensk samling. Foto: Stockholms Auktionsverk
Nyheter

Albert Einsteins brev går under klubban på Stockholms auktionsverk

Ida Fältander

Den 13 juni auktioneras fyra brev ur korrespondensen mellan matematikkollegorna Albert Einstein och Herman Müntz ut på Stockholms auktionsverk. Breven är skrivna i bläck och daterade 1928 samt 1929.

Albert Einstein och Herman Müntz lärde känna varandra på 1920-talet, då de arbetade nära varandra i Tyskland. År 1929 flyttade Müntz till dåvarande Sovjetunionen, för att arbeta på Leningrads statsuniversitet. Några år senare utvisades han från Sovjet och flyttade till Sverige, där han kom att bo fram till sin död. Men vännerna Müntz och Einstein fortsatte att hålla kontakten och att diskutera sina vetenskapliga idéer med varandra, bland annat i de brev som nu auktioneras ut på Stockholms auktionsverk.

Att brev skrivna av Einstein kommer ut på den svenska marknaden är ovanligt. Einstein sparade inte heller själv många av sina tidiga arbetsdokument, vilket innebär att det är en sällsynt företeelse att fyra brev kommer ut på marknaden på en och samma gång. Breven kommer att säljas tillsammans, med ett utropspris på 500 000 kr.

Läs mer

Mest lästa

Har du ett nyhetstips?

Skicka till es.semithcope@spit.

Rekommenderat

Nyheter

Ida Fältander

Rekommenderat

Svenska Epoch Times

Publisher
Vasilios Zoupounidis
Politisk chefredaktör
Daniel Sundqvist
Opinionschef
Lotta Gröning
Sportchef
Jonas Arnesen
Kulturchef
Einar Askestad

Svenska Epoch Times
DN-skrapan
Rålambsvägen 17
112 59 Stockholm

Epoch Times är en unik röst bland svenska medier. Vi är fristående och samtidigt en del av det stora globala medienätverket Epoch Media Group. Vi finns i 36 länder på 23 språk och är det snabbast växande nätverket av oberoende nyhetsmedier i världen. Svenska Epoch Times grundades år 2006 som webbtidning.

Epoch Times är en heltäckande nyhetstidning med främst riksnyheter och internationella nyheter.

Vi vill rapportera de viktiga händelserna i vår tid, inte för att de är sensationella utan för att de har betydelse i ett långsiktigt perspektiv.

Vi vill upprätthålla universella mänskliga värden, rättigheter och friheter i det vi publicerar. Svenska Epoch Times är medlem i Tidningsutgivarna (TU).

© Svenska Epoch Times 2024