Redan om två år hoppas Albanien kunna uppfylla kraven för att bli medlem av EU.
– Jag känner mig väldigt uppmuntrad av utvecklingen. Vi är väldigt engagerade i att uppfylla alla krav i kalendern och stänga alla förhandlingskapitel till år 2027, säger premiärminister Edi Rama sida vid sida med EU:s rådsordförande António Costa i Bryssel.
Albanien fick inleda sina förhandlingar om EU-medlemskap 2022 och öppnar under måndagen ytterligare nio så kallade förhandlingskapitel.
Samtidigt pressar Sverige och flera andra EU-länder på för att även öppna kapitel med Ukraina. Också för dem finns hopp om ett snabbt inträde i EU.
– Den första januari 2030 är väldigt genomförbart och något som vi kan uppnå, säger Litauens utrikesminister Kestutis Budrys på väg in till måndagens EU-utrikesministermöte i Luxemburg.