Från och med tisdag ska personliga ägodelar som lämnats kvar på Risbergska i Örebro kunna hämtas ut, rapporterar Nerikes Allehanda.
Det har snart gått tre veckor sedan masskjutningen på Campus Risbergska i Örebro, där tio personer mördades. Polisens brottsplatsundersökning blev klar i förra veckan.
Nu ska skolan tömmas på personliga tillhörigheter och delas ut. Utlämningen kommer att ske vid Stadsbyggnadshus 2 i Örebro och ett 20-tal funktionärer ska hjälpa till.
Vid tiden för masskjutningen befann sig flera hundra personer inne i byggnaden. Att hitta ett system för hur utlämningen ska gå till har varit en utmaning för kommunen.
– Det är en ganska stor logistisk operation, vi måste ju se till att rätt person får rätt saker, har säkerhetschefen Mats Brantsberg tidigare sagt till tidningen.