Snart är det dags för den första charterresan till Internationella rymdstationen (ISS). Till jungfruturen finns två platser kvar.
Biljettpriset ligger dock på hundratals miljoner – utan att det "lyxhotell" som planeras där uppe ens är påbörjat.
Space X och Axiom Space har kommit överens om "den första helt privatopererade rymdresan i människans historia", meddelar de amerikanska rymdföretagen.
Den ska ske med en raket och en kapsel från Space X, som fraktar resenärerna upp till ISS. Där, ungefär 400 kilometer ovanför jordytan, får de tillbringa åtta dygn innan kapseln för gästerna färdas tillbaka hem.
Axiom-chefen Michael Suffredini kallar i ett pressmeddelande satsningen "en vattendelare på vägen mot allmän tillgång till rymden", och att premiärturen "blir bara den första av många".

Företaget Axiom planerar i samarbete med rymdmyndigheter och Space X en kommersiell utbyggnad av ISS. Utbyggnaden är de vitare delarna på bilden, som är en animering från Axiom. Foto: Axiom Space/TT
Högre priser
Med början med amerikanen Dennis Tito 2001 har några få rika män på senare år betalat svindlande belopp för rymdresor, men då i myndigheters regi. Nu ska privata företag i form av Axiom och Space X hålla i hela arrangemanget.
Priserna verkar dock inte ha fallit sedan Titos tid, snarare tvärtom. Han betalade 20 miljoner dollar, medan amerikanska medier bedömer att en biljett nu kommer att landa på minst kring 50 miljoner dollar, ungefär en halv miljard kronor.
Det har inte hindrat en person från att redan boka sin plats, rapporterar The New York Times. Därmed återstår bara två biljetter – kapseln ska totalt hysa fyra personer, varav en är "reseledare", en utbildad astronaut anställd av Axiom.
Hotell i rymden
Avresan är planerad till slutet av nästa år. Men det exakta datumet lär dröja. Först ska Space X få rutin på transporterna av USA:s rymdstyrelse Nasas astronauter till och från ISS. Den trafiken skulle redan ha inletts, men har försenats av diverse säkerhetsjusteringar.
På sikt bör dock hugade rymdfarare kunna hoppas på billigare biljetter. Dels finns det konkurrerande bolag, bland andra Virgin Galactic och Blue Origin, som planerar kortare turer upp i tyngdlöshet. Och dels har Axiom redan avtal med USA:s rymdstyrelse Nasa inför en satsning på att bygga ut ISS med en privat del, ett slags litet lyxhotell i rymden.
Det bygget ska börja inom fem år, och sedermera kanske till och med överleva ISS självt. "När ISS når sitt slutdatum kommer Axiomkomplexet att kopplas loss och operera som en egen kommersiell rymdstation", heter det i företagets pressmeddelande.
(Henrik Samuelsson/TT)