Regeringens tidigare säkerhetsrådgivare Henrik Landerholm åtalas för vårdslöshet med hemlig uppgift, rapporter Dagens Nyheter. Enligt åtalet kan personen som hittade de kvarglömda handlingarna ”knytas till den våldsbejakande extremistiska miljön”.
Händelsen som Henrik Landerholm åtalas för rör dokument med sekretessbelagda uppgifter som glömdes kvar i ett skåp på en kursgård våren 2023. Handlingarna innehöll uppgifter som rör totalförsvaret och rikets säkerhet.
Landerholm har tidigare uppgett att dokumenten lämnades i ett låst skåp. Av åtalet framgår emellertid att skåpet var olåst, skriver DN.
Landerholm lämnade sin tjänst som nationell säkerhetsrådgivare i slutet av januari. En brottsutredning gällande vårdslöshet med hemlig uppgift hade då inletts.
Säpo kommenterar inte åtalet.
– Vi kommer inte att kunna kommentera den här pågående utredningen. Det är åklagaren som leder den och det är åklagaren som man får ställa eventuella frågor till, säger säkerhetspolischefen Charlotte von Essen på en pressträff.
Sex vittnen
Advokaten Johan Eriksson meddelar att Landerholm förnekar brott.
"Till och med ifrågasätter han om det som läggs honom till last är kriminaliserat", skriver Eriksson i en skriftlig kommentar till TT.
DN uppger att sex vittnen ska höras i rättegången – tre anställda på konferensanläggningen och tre anställda på Regeringskansliet. En av dem är Regeringskansliets säkerhetsdirektör.
Glömd mobil
Landerholm hamnade i blåsväder i december i fjol, sedan DN avslöjat att han vid flera tillfällen slarvat med säkerheten.
Förutom den glömda sekretessbelagda handlingen ska han också ha glömt en anteckningsbok på Sveriges Radio.
Han ska även ha glömt kvar en mobiltelefon på den ungerska ambassaden i december 2022, samt vid ett annat tillfälle ha blivit av med passerkort och tjänstekort.
Landerholm, som är barndomsvän med statsminister Ulf Kristersson (M), handplockades till funktionen som säkerhetsrådgivare.