Sveriges television har i flera inslag rapporterat om ett bokförlag som de anser lurar personer som vill bli författare. Nu är SVT anmälda till både Granskningsnämnden och Medieombudsmannen, men de vägrar att ställa upp på intervju.
”Så lurar Lava förlag sina författare: Konsulter i Riga låtsas vara svenska förläggare.” I sex videoinslag och lika många artiklar beskriver SVT bokförlaget Lava och dess affärsmodell.
Man anklagar bokförlaget för falska identiteter, för att betala låga löner till konsulter och för att göra författare besvikna när de inte når ”litterärt genombrott”. Efter den senaste publiceringen i december frågar sig förlagets vd vad SVT är ute efter då han känner sig både jagad och felporträtterad.