Årets julkalender i SVT är en magisk tidsresa där en pojke letar efter sin försvunne pappa. I centrum för handlingen står 11-årige Clint, som spelas av Gusten Wickberg.
– Det är jätteroligt att få vara en del av något som så många kollar på och uppskattar, säger han till TT.
Ända sedan Clints pappa försvann på julafton för fem år sedan har Clint hatat julen. Men en kväll i början av december förändras plötsligt allt när en mystisk man med famnen full av skatter dyker upp i Clints garderob – där han tappar en kikare. Nyfikne Clint testar kikaren och häpnar när han får syn på sin pappa som verkar vara fast någonstans i forntiden.
"Tidstjuven" blir ett äventyr i tid och rum när Clint med tidskikarens hjälp åker tillbaka i historien för att försöka hitta sin försvunne pappa.

Inspelningarna av SVT:s julkalender "Tidstjuven" är i full gång. Foto: Viktoria Bank/TT
– Eftersom Clint reser i tiden så är han ju väldigt modig. Han är också lite lillgammal, nyfiken och bestämd, och han ger sig aldrig, säger Gusten Wickberg om sin rollfigur.
Stor publik
Att varje avsnitt av julkalendern brukar ses av runt en miljon svenskar är absolut något Gusten Wickberg har i bakhuvudet när inspelningarna nu är i full gång.
– Jag tänker på det ibland. Men det är ju bara jätteroligt att få vara en del av något som så många kollar på och uppskattar, säger han.

Blanca Eliasson, Maja Rung , Gusten Wickberg och Simon J Berger i "Tidstjuven". Pressbild. Foto: SVT
I rollistan syns även bland andra Maja Rung, Sissela Kyle, Loa Falkman och Simon J Berger. Berger spelar själva tidstjuven, som i serien heter Bildsköne Bengtsson. Hans gömställe är en magisk grotta, fylld av glänsande föremål från olika tidsepoker.
– Bildsköne Bengtsson har verkligen gjort sig en karriär på sina tidsresor. Det har visat sig lukrativt för honom att sno med sig dyrbara skatter från olika tider i historien, säger Berger.
Nytt och spännande
Simon J Berger har varit med i många tv-serier tidigare, men "Tidstjuven" innebär ett nytt sätt att jobba på.
– Det är ju väldigt sällan man gör tv-serier som består av 24 avsnitt. Det blir ett intressant tempo när det behövs en cliffhanger var femtonde minut, det gör det väldigt speciellt att jobba med julkalendern. Det gör det lite nytt och spännande för mig, säger han.
Nu fortsätter inspelningarna i Stockholm, Västervik och på Gotland. Och när det i vinter är dags för "Tidstjuven" att få premiär vet Gusten Wickström vad han vill att tittarna ska känna:
– Jag hoppas att de ska bli berörda. Och att de ska börja gilla julen mer än vad Clint gör!