En radikal islamist stoppades av Säpo från att bli väktare. Trots det har han därefter arbetat på skolor, HVB-hem och Sis-hem i ett tiotal år. Efter att ha åtalats för åtta våldtäkter köpte två kommuner ut honom för nästan en miljon kronor. Det visar en granskning som SVT har gjort.
I februari 2023 greps mannen som misstänks för flera våldtäkter mot en 17-årig flicka på ett HVB-hem i Örebro där han arbetar extra som läxhjälpare. Han jobbar också som lärare på en skola i Hallsbergs kommun som köper ut honom för tolv månadslöner på cirka en halv miljon kronor.
I samband med att han åtalades för våldtäkter blev han anställd som lärare i Surahammars kommun som snabbt köper ut honom för en halv miljon kronor.