Minst 2 900 personer dödades i strider i staden Goma under förra veckan, uppger FN. Rebellgruppen M23 har inlett en ny offensiv i de östra delarna av landet, uppger humanitära och säkerhetskällor.
– Hittills har 2 000 kroppar hämtats från gatorna i Goma de senaste dagarna, och 900 kroppar är kvar i bårhus i sjukhusen i Goma, säger Vivian van de Perre, ställföreträdande chef för FN-insatsen Monusco.
Åklagare vid Internationella brottmålsdomstolen (ICC) meddelar att man följer situationen noga – "inklusive den allvarliga upptrappningen av våldet under de senaste veckorna i östra Demokratiska republiken Kongo, i synnerhet i och runt provinshuvudstaden i Norra Kivu, Goma”, heter det i ett uttalande.
Förra veckans intagande av Goma av rebellgruppen M23 var en kraftig upptrappning i den mineralrika regionen som under tre decennier präglats av konflikt som involverat tiotals väpnade grupper.
M23, som har sina rötter i grannlandet Rwanda, utlyste i måndags en ensidig vapenvila som av allt att döma nu brutits. Rebellerna uppges ha intagit gruvstaden Nyabibwe, som ligger tio mil från Södra Kivus provinshuvudstad Bukavu, med stöd av rwandiska styrkor.
Flera vapenvilor mellan rebellrörelsen och den kongolesiska armén har under de senaste åren utlysts för att senare systematiskt brytas.
Presidenterna i Kongo-Kinshasa och Rwanda, Felix Tshisekedi och Paul Kagame, ska på lördag träffas i ett regionalt toppmöte i Tanzania. En dag tidigare ska FN:s råd för mänskliga rättigheter på begäran av Kongo-Kinshasa samlas för att diskutera den pågående konflikten.