Bränder, skottlossning, klottrande av anarkistiska slagord och försök att skrämma anställda. Flera franska fängelser har attackerats på olika sätt under natten till tisdagen, rapporterar Le Figaro.
Angrepp uppges ha skett mot anstalter i bland annat Aix-en-Provence, Valence, Nîmes, Villepinte och Nanterre. I Marseille har bilar som stod nära en bostad tillhörande en person som arbetar inom rättsväsendet vandaliserats och stuckits i brand.
Justitieminister Gérald Darmanin skriver på X att han är på väg till Toulon för att visa sitt stöd för drabbade myndigheter där.
I inlägget gör han en koppling mellan fängelseattackerna och narkotikahandel. Han skriver att Frankrike kommer vidta omfattande åtgärder för att sätta käppar i hjulet för kriminella nätverk.